judyta

 

 

Ocieplenie klimatu, zwłaszcza łagodne zimy, spowodowało, że kleszczowy sezon zaczyna się już w marcu i trwa do listopada. Kleszcze chętnie przebywają na obrzeżach lasu i przy leśnych ścieżkach, wybierają roślinność liściastą, często można je spotkać w trawie i wśród niskich krzewów i coraz częściej na osiedlowych skwerach, parkach i w przydomowych ogródkach.
Ochronę przed kleszczami zapewniają specjalne preparaty odstraszające te pasożyty, można także wspierać się naturalnymi olejkami eterycznymi owocowymi, na kleszcze działają odstraszająco te same substancje, co komary. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o konieczności dokładnego osłonięcia ciała, kleszcze bez większego problemu dostają się pod nogawki i za kołnierze. Najchętniej żerują pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, między pośladkami, za uchem, w pachwinie – tam, gdzie skóra jest cienka, gdzie jest zacisznie i ciepło. Dlatego po spacerze w lesie natychmiast trzeba bardzo dokładnie przejrzeć całe ciało, warto wziąć prysznic, a także przejrzeć i wytrzepać (oczywiście poza domem!) ubrania, w których mógłby się ukryć kleszcz.

W przypadku, kiedy znajdziemy kleszcza, musimy niezwłocznie go usunąć. Kleszcza nie należy wyrywać gołymi rękami, najlepiej użyć do tego pęsety albo specjalnych przyrządów do wyciągania kleszczy (dostępnych w aptece). Nie wolno smarować kleszcza substancjami natłuszczającymi ani innymi środkami, ponieważ może to spowodować u niego ślinotok, który uwolni chorobotwórcze drobnoustroje. Wyrywając kleszcza, pamiętajmy, aby złapać go tuż przy skórze, a nie za tylną część. Kleszcz musi zostać wyrwany ze skóry w całości. Po usunięciu należy zdezynfekować miejsce ukąszenia.

Ukąszenia kleszczy mogą wywołać boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Należy się zgłosić do lekarza, jeżeli po ukąszeniu:

  • w ciągu 2–3 tygodni wystąpią objawy przypominające grypę (gorączka do 38°C, bóle mięśni, głowy, stawów, żołądka) lub pojawi się rumień.
  • jeśli w tym czasie rumień nie wystąpi, można zbadać krew (test na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy), by upewnić się, że kleszcz nie zakaził cię boreliozą.

Warto się zaszczepić

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu zabezpiecza szczepionka (płatna). Podaje się ją w trzech dawkach – drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Już druga dawka chroni przed wirusem!